obrazok
obrazok
obrazok   obrazok
obrazok
Chodníky v OSAde


Prihlásenie
Súkromné správy
WEBmail
Napíšte nám
Fórum
Fotogaléria
Návštevná kniha
Úschovňa súborov
Odporučte nás
Podporte nás


Zaslať článok
Archív článkov
Témy článkov
K stiahnutiu
Kalendár akcií
Banner k stiahnutiu


Vyhľadávanie
WEBové odkazy
Vyhľadávač spojov
Mapa sveta


Mapa stránky
Zoznam OSAdníkov
Štatistiky OSAdy
Otázky a odpovede
Kalendár akcií
február 2023
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28  

Iné actions
Meniny
Narodky
Oslavy
Vander
Zo zvadiel
Oznámiť udalosť! Oznámiť udalosť!
Úschovňa súborov
Tvoja zložka ( upload/ ) neexistuje. Choď TU a vytvor si svoj ukladací adresár!
:: Póčo :.
Počasie Košice
obrazok Vandre: Veľká ružínska jaskyňa
obrazok
Publikované: Utorok, 18.12. 2007 - 11:59:06 Od: kepo
Polienko z potuliek a vandrov

Okolie jaskyneLen tak si sedieť pri ohni, poťahovať z cigaretky, popíjať horúci čaj a preberať témy minulé, súčasné i budúce, zaspievať si nejakú tú svoju obľúbenú trampskú pieseň . Popritom počúvať rytmický zvuk kvapiek padajúcich z nádherných cencúľov priamo do predpripravených ešusov a v pozadí hukot víchrice rozbíjajúcej si hlavičku medzi zimou praskajúcimi stromami... Čo viac si človek môže priať v decembrový podvečer?Neskorším ranným vlakom sme sa s Nastenkou a Palynom vybrali smerom na Ružín. Obaja sa trošku poľutovali, nakoľko skoro do ranných hodín oslavovali s kolegami z práce, ale vôbec im to nevadilo pri ochutnávaní čerešňového destilátu. V Ťahanohaviciach nám Zuzka dohodila do vlaku „guitar"  a o chvíľku v Kysaku pristúpila „koňárka" Mirka.

 

Vypadli sme z vlaku na zastávke Ružín, skratkou k vode a pomalým, stopárskym krokom sme popri Salaši vykračovali údolím Malého Ružínka. Neveľmi som dôveroval Palynovým schopnostiam nájsť Veľkú jaskyňu, ale čuduj sa svete, trafil hneď na prvý pokus. I keď sme najprv dievky prehovorili, že miesto kde spíme je malá jaskynka, ukrytá v zemi pár metrov pod Veľkou jaskyňou.

 

KiďákNaložili sme ohník, navarili čaj, Palyno si išiel pospať, a o chvíľu dorazil Kiďák. Ten vyrazil vonku už v piatok, sám, z Košickej Belej. Prespal niekde na Potlachovisku na Siveckých lúkach a cez Sivec dorazil k jaskyni. Pokecali sme si, čo pozažíval, ukázal nám foto, všetci sme sa bavili.

 

 

Palyno odpočívaDobrá nálada sa nás držala do neskorých nočných hodín. Varili sme mäsko, čaj s destilátmi, spievali sme trampské piesne i vlastné bluesové songy, viedli siahodlhé rozhovory, spomínali kamarátov a čojaviemčoešte. Zábava trvala do neskorých nočných hodín, až kým nás nezmohla a všetci sme sa vybrali políhať si na svoje vopred pripravené fleky.

 

 

Našta v oparePrvý vstali Kiďák (ako inak) s Mirkou, ja som si počkal, kým som nepočul praskať oheň, potom som pomaličky poobíjal ľad zo spacáka a pridal sa k nim. Niečo sme zhltli, čaj, káva ... a pomalé balenie. Nastenka to mala sťažené, nakoľko pri večernom hľadaní cukru porozťahovala svoje veci po celej jaskyni.

Palyno s Mirkou sa rozhodli, že sa vyberú na skorší vlak spiatočnou cestou, zvyšná trojka sme vykročili smerom k Igorovej krčmičke vo Veľkom Londýne.

 

Na GalovúKrása> Vyšliapali sme kolmo hore, na kopec Galová. To akoby sme sa ocitli v inom, rozprávkovom svete. Všetko biele, fujavica, no prosto nádhera. Prešli sme cez Pokryvy na Vysoký vrch, kde sme sa občerstvili kompótom. Niekde cestou na Prielohy sa nám podarilo odbočiť z chodníka, nakoľko v lese makali drevorubači, ale vzhľadom na to, že šéfom skupiny bol Kiďák, zostáva zarážajúce, že to bolo minimálne a jediné zablúdenie počas našej cesty. Kid sa zamaskoval jedľovou čačinou (vraj ju bral domov na Vianoce) a Nastenka imelom. Z  Prieloh je to do Londýna už len chvíľa, brutálne z kopca.

 

 

Nastenka cestou doleV  životě jsem neviděl tolik suchých hub jak v neděli. Igor mal  ešte zatvorené. Dali sme mu šancu napraviť to (jedna cigaretka), ale nestihol. Museli sme sa na kofolu vybrať k Starej mame. Najedli sme sa, podebatovali, poohovárali koho sa len dalo, plánovali ďalšie akcie a napokon sa vybrali na vlak smerom do metropoly východného Slovenska...Poznámka: Ďalšie fotografie z vandru si môžete pozrieť vo fotogalérii.
 
Súvisiace odkazy
· Hľadaj v téme Polienko z potuliek a vandrov
· Hľadaj v článkoch od autora: kepo


Najčítanejší článok na tému Polienko z potuliek a vandrov:
6 nocí v hamace aneb Slanské vrchy 2013

Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

Zdieľať na FB
Súvisiaca téma

OSAda a jej život

"Veľká ružínska jaskyňa" | Prihlásiť/Registrovať | 5 komentárov | Hľadať v diskusii
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa

Re: Veľká ružínska jaskyňa (Hodnotenie: 1)
Od: Kidak - Utorok, 18.12. 2007 - 17:40:15
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://www.osadnici.com
Jo jo, takhle nejak to bylo...sice mi trochu kapci z nosa, ale zazitky z vandru mi to vynahradia. Inak ten avizovany vander v januari je mozny len cez druhy vikend (12.-13.1.)...coskoro upresnim viac.Ahoj! 

Re: Veľká ružínska jaskyňa (Hodnotenie: 1)
Od: najumi - Utorok, 18.12. 2007 - 20:12:52
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://osadnici.com
no zato ja sa citim velmi dobre...imelo mam uz vo vaze, aj pod stromcekom, zabudla som uz na to kde sa vlastne dava...lebo naaka pranostika s nim spojena, sa mi mari, ale dajak si neviem spomenut......klasicky ako vzdy...Tesim sa uz na dalsi vandrik,len musim zohnat...zelenu vetrovku, ciapku aj rukavice...bo cenzura je cenzura...ten co nebol, moze lutovat...bolo romanticky, uzimeno, u*****ano, opito, dokonca aj uplakano, ale krasne...ahojte

Re: Veľká ružínska jaskyňa (Hodnotenie: 1)
Od: kepo - Streda, 19.12. 2007 - 08:41:34
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://osadnici.com
Ja som zdravy (zaklepal som to), akurat, ze deti su chore uz obe. Co sa tyka toho januara, dufam, ze to vyjde, zatial neviem, ako mi vychadza vikend.

Re: Veľká ružínska jaskyňa (Hodnotenie: 0)
Od: Anonym - Pondelok, 25.01. 2010 - 14:10:28
Kamaráti a kamarátky. Ružínske jaskyne alebo lepšie povedané všetky jaskyne sú rozhodne niečim výnimočným. Ja sám som sa pár krát pohrával s myšlienkou prespania v priestoroch interhotelu Veľká Ružínska jaskyňa. Nakoniec som ale od svojho zámeru upustil z jednoduchého dôvodu. To že je to chránená prírodná pamiatka  by ma až tak netrápilo (Zakázané ovocie najviac chutí.). Ale to že toto miesto je zimoviskom viacerých druhov ntopierov, to ma donútilo sa zamysliet nad vhodnosťou táborenia v jaskyni. Nechcem nikomu nič vyčítať ani vnucovať ale možno by bolo lepšie nechať netopiere spať, neotravovať ich hlukom a dymom. Ak sa cez zimu prebudia je to pre nich velká energetická strata a často to má za následok ich úhyn. Ako vandráci by sme práve my mali byť k prírode ohľaduplný. Suché cesty a slnko nad hlavou praje Sheriff, Košice.
Re: Veľká ružínska jaskyňa (Hodnotenie: 1)
Od: kepo (kepo@osadnici.com) - Streda, 27.01. 2010 - 08:57:02
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://osadnici.com
 
Vidíš, to ma ani nenapadlo, že sú tam i netopiere!!! To bude tým, že sa väčšinou vôbec nezaujímam o históriu, názvy miest atď., kde ideme, lebo na 99% mi je jedno, kde sa zložíme. (Na také vedomosti máme v OSAde Kiďáka). Čo robia netopiere v zime ma tiež veľmi nikdy nezaujímalo (z mne neznámeho dôvodu som ich dodnes nezaradil na svoj jedálny lístok - ;-)))), ale čo píšeš, sa mi zdá veľmi logické. Síce, predpokladám, že netopiere zimujú v hlbšej časti jaskyne, kde je stabilnejšia teplota. My sme prespávali vo vchode jaskyne (obrovský otvorený priestor) pri roky používanom (nami nezaloženom) ohnisku. Dym, myslím, denevérom (pozn.: netopier po maďarsky) nehrozil, nakoľko dym ide prirodzeným ťahom (smerom od jaskyne). Takže problém vidím hlavne v nočnom hluku. Žiaľ, neviem, ako pôsobí na netopiere, keď sú v stave zimnej letargickej strnulosti.Nevieš náhodou, či a ako reagujú na zvýšený hluk? Sú schopné sa vôbec prebudiť behom pár hodín keď sú v stave obmedzenia dýchania, srdcovej činnosti, krvného obehu a nervovej činnosti na minimum?
obrazok
OSAdníci.com
Powered by United Nuke
obrazok
obrazok obrazok ClankyOSAdne ForumK stiahnutiuPrihlasenienapis nam