obrazok
obrazok
obrazok   obrazok
obrazok
Chodníky v OSAde


Prihlásenie
Súkromné správy
WEBmail
Napíšte nám
Fórum
Fotogaléria
Návštevná kniha
Úschovňa súborov
Odporučte nás
Podporte nás


Zaslať článok
Archív článkov
Témy článkov
K stiahnutiu
Kalendár akcií
Banner k stiahnutiu


Vyhľadávanie
WEBové odkazy
Vyhľadávač spojov
Mapa sveta


Mapa stránky
Zoznam OSAdníkov
Štatistiky OSAdy
Otázky a odpovede
Kalendár akcií
jún 2024
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Iné actions
Meniny
Narodky
Oslavy
Vander
Zo zvadiel
Oznámiť udalosť! Oznámiť udalosť!
Úschovňa súborov
Tvoja zložka ( upload/ ) neexistuje. Choď TU a vytvor si svoj ukladací adresár!
:: Póčo :.
Počasie Košice
obrazok Poznámky: Literárna súťaž SEVERKY - čo, prečo a ako
obrazok
Publikované: Utorok, 18.11. 2008 - 08:11:56 Od: DAdy
Z došlej poštyTak sme sa definitívne rozhodli ...
...po dlhých úvahách vyhlasuje Trampské združenie SEVERKA literárnu súťaž. Takto sme ohlasovali v roku 2005 nultý ročník aktivity, ktorá mala za úlohu trochu rozpumpovať trampskú literárnu scénu na Slovensku.

Nechceme suplovať český (československý) Trapsavec, ani priamo nadväzovať na voľakedajší úspešný Maják, ktorý organizovali kamaráti z Nitry, ani trhať kolektív podpísaný pod Prehliadkou alebo Saloonom trampskej tvorivosti. (Nakoniec, tie sú viac zamerané na iné zobrazovacie prostriedky, ako je písané slovo.) Chceme ponúknuť slovenským autorom (najmä) z trampského prostredia šancu porovnať svoje sily s inými psavcami a aj takouto cestou posilniť spoločenstvo hviezd na našom literárnom nebi, ktoré je malé, ale naše ... (cit. 2005)

2008 - LLS mala, či stále má, ambíciu byť pokračovateľom literárnej súťaže Maják, ktorá pod taktovkou nitrianskych kamarátov zažila svoj vrchol v polovici 80-tych rokov. (Majáky podľa mojich zápiskov ako literárna súťaž fungovali od r. 1979 do 1992; viď článok v Severke 2/1999) Byť pandantom českého (československého) Trapsavca sme si netrúfli. Začali sme nultým ročníkom v roku 2005, keď 11 autorov oboslalo všetky tri kategórie - poéziu (16 prác), prózu (10) aj piesňový text (7). V roku 2006 to bolo 17 autorov s prácami 35-9-10 a v roku 2007 opäť 11 autorov s počtom prác 14-11-7.

Neviem, či už minulý ročník mal byť varovaním, každodpádne tento rok LSS oboslalo len 6 autorov spolu so 17 prácami. I preto som sa rozhodol, že vyhodnotenie sa robiť nebude. O rok to však skúsime znova ! Veď potenciál slovenských autorov tu je ! Stačí len pozrieť do výsledkovej listiny tohtoročného Trapsavca. Osem slovenských autorov poslalo celkovo 18 prác (Pre korektnosť treba uviesť, že jedna po slovensky píšuca autorka s dvoma prácami žije dlhodobo v ČR. Avšak aj v tohtoročnej LSS sú tri práce inej českej autorky - v slovenčine.) A slováci si v Trapsavcovi neviedli zle - 4 práce troch autorov na medailových pozíciách a ďalšie 4 práce do desiateho miesta v kategóriách poézie aj prózy nad 23 rokov!

Na rôznych webových stránkach sa relatívne často stretávam s pomerne dobrými prácami, ktoré by tiež mali šancu obstáť. Prečo autori nemajú ambície zmerať si svoje sily s ostatnými v priamom "súboji" ? Navyše sa zviditeľniť, prispieť k rozvoju trampskej kultúry, získať šancu na vydanie vlastnej zbierky prostredníctvom Trampského združenia Severka, stretnúť sa s podobne "postihnutými" ľuďmi na vyhodnotení, atď. ... Iste, ani my asi nerobíme všetko najlepšie. Slabá propagácia ? Zle načasovaná uzávierka ? Zbytočná kategória piesňových textov ? (Trampské skupiny vymizli aj z pódií Porty a podobných podujatí...!) Neatraktívne ceny a vyhodnotenie kdesi v lesoch pri ohni?

Alebo je to strach autorov z kritiky ? Ani tú si neodpustím. Úprimne povedané, v percentuálnom (!) vyjadrení je kvalita na nízkej úrovni. Každý rok vyčnievali snáď 2-3 práce v jednotlivých kategóriách a potom diera a potom ostatné. Nuž, dobrým spisovateľom sa človek stáva postupne, okrem štipky talentu k tomu treba veľa-veľa čítať a učiť sa. Vnímať spôsob, akým kladú slovo vedľa slova autori svetového, či slovenského formátu. Povinné čítanie sme mali v škole všetci. Mali sme tiež sloh a podobné predmety. Bolo by fajn z toho niečo používať. Ale to prichádza časom. Najväčším nešvárom, ktorý zdvíha zo stoličky nielen mňa, ale najmä porotcov, ktorí profesionálne pracujú so slovenským jazykom, je častá ignorancia základných pravidiel slovenského pravopisu. Gramatiku musí mať človek v krvi od základnej školy! Takže - nehanbite sa zájsť za svojou bývalou učiteľkou slovenčiny a dajte si svoje dielka skontrolovať...

To je pár dôvodov, prečo v roku 2008 nevyhlasujeme výsledky aktuálneho ročníka LSS. S došlými prácami naložíme podľa dohody s autormi, nakoniec - všetci sú odoberatelia Severky. A, nejdem sľubovať, ale snáď sa stretneme na nejakom Večeri Severky, kde si podebatíme aj o literatúre.
Budúci rok to skúsime znova. Uvítam každý nápad, či podporu, ktoré prispejú k zlepšeniu súčasného stavu. A to dlhodobo, aby sme sa zasa len nenadýchli k uplávaniu pár desiatok metrov, kým sa opäť začneme topiť.

Píšte, píšte, píšte, odkladajte si to do šuflíka, aby ste mali čo vytiahnuť, keď príde ten správny čas. Ozaj, a prečítajte si to po sebe ...

D´Ady

prehľad výsledkov a prác z minulých ročníkov v ďalších článkoch rubriky Literárna súťaž Severky
 
Súvisiace odkazy
· Hľadaj v téme Z došlej pošty
· Hľadaj v článkoch od autora: DAdy


Najčítanejší článok na tému Z došlej pošty:
Literárna súťaž SEVERKY - čo, prečo a ako

Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

Zdieľať na FB
Súvisiaca téma

Vandrácka beletria

"Literárna súťaž SEVERKY - čo, prečo a ako" | Prihlásiť/Registrovať | 1 Komentár | Hľadať v diskusii
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa

Re: Literárna súťaž SEVERKY - čo, prečo a ako (Hodnotenie: 0)
Od: Anonym - Streda, 17.12. 2008 - 14:32:10
Je mi veľmi ľúto že na zaklade vzniknutých okolnosti musel takto D´Ady rozhodnúť. Pevne však verím, že v tom bude pokračovať. Trampi, ak vam sedi múza na pleci, pomôžte a posilnime poziciiu LSS, nech nam nezanikne.
Amazonka
obrazok
OSAdníci.com
Powered by United Nuke
obrazok
obrazok obrazok ClankyOSAdne ForumK stiahnutiuPrihlasenienapis nam