obrazok
obrazok
obrazok   obrazok
obrazok
Chodníky v OSAde


Prihlásenie
Súkromné správy
WEBmail
Napíšte nám
Fórum
Fotogaléria
Návštevná kniha
Úschovňa súborov
Odporučte nás
Podporte nás


Zaslať článok
Archív článkov
Témy článkov
K stiahnutiu
Kalendár akcií
Banner k stiahnutiu


Vyhľadávanie
WEBové odkazy
Vyhľadávač spojov
Mapa sveta


Mapa stránky
Zoznam OSAdníkov
Štatistiky OSAdy
Otázky a odpovede
Kalendár akcií
apríl 2024
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  

Iné actions
Meniny
Narodky
Oslavy
Vander
Zo zvadiel
Oznámiť udalosť! Oznámiť udalosť!
Úschovňa súborov
Tvoja zložka ( upload/ ) neexistuje. Choď TU a vytvor si svoj ukladací adresár!
:: Póčo :.
Počasie Košice
obrazok Dnešné deti a príroda
obrazok
Publikované: Pondelok, 02.11. 2009 - 19:58:26 Od: Kidacka
Na zamyslenie

Farby jesene  Keďže to tá príroda zariadila tak, že ma vždy nadchýnali deti, mládež a práca s nimi, stala som sa učiteľkou. Po profesnej stránke neviem posúdiť svoje kvality, ani po tej ľudskej, ale kto ma pozná, tak vie... No a dnes sme mali účelové (po starom ,,branné") cvičenie. Hoc svoj účel pravdepodobne nesplnilo.Farby jesene 1  Zraz na Lokomotíve a presun na Jahodnú mestskou hromadnou dopravou s troma triedami naraz ma strašil už od večera. Nebol dôvod. Do autobusu nás nastúpilo 11 žiakov (z troch tried pripomínam) a traja dozorujúci. Samozrejme za tichého hundrania a mrmlania načo, prečo tak ďaleko, čím pôjdeme domov, kde sú ostatní, akí z toho bude postih.... a podobne.

Ticho som sa zamyslela, nijaký. Väčšina donesie ospravedlnenie od lekára a ešte väčšia väčšina od rodičov. Od tých rodičov, ktorí radi a poučne spomínajú, ako kedysi tvrdo pracovali na zemiakových brigádach, ktorí chodievali pešo do školy, ktorí dnes pracujú od svitu do mrku, aby doniesli, čo najviac peniažkov, aby ich deti boli odeté v značkových háboch od hlavy až po päty, aby sa mohli po prázdninách pochváliť, kde boli na dovolenke all inclusive, koľko ich to stálo a že na to majú...

A ich deti, sedia pri kompoch, majú pokazené oči, zlé držanie tela a nevedia, kde je sever. A keď konečne môžu stráviť deň na čerstvom vzduchu v prírode, neprídu. A tak som ticho spomínala ďalej, že v mojej dobe by som robila hocičo, len aby som sa neučila. Ale dnes načo, keď dnešné deti sa permanentne neučia. Oni sú ,,inn" a my sme ,,out" . Farby jesene2A tak sme si zošľapali z Jahodnej za žiackeho nesúhlasu, rozptyľovali ich starými historkami z našich čias, poukazovali na zdraviu prospešnú chôdzu v prírode, až sme pomaličky došli na Bankov.

Dočkali sa obeda vo forme balíčkov, ale aj ten nebol úplne na ich úrovni. Džús bol malý, banány vraj smrdeli, takže som doniesla kilo banánov domov, aby neskončili v koši. Zostup na Lokomotívu bol už veselší, keďže vedeli, že tam bude rozchod a o to rýchlejší. No a keby ste sa ich o pár dní spýtali, kde boli, ako dlho im to trvalo, a ako bolo,  neviem akej odpovede by ste sa dočkali. Tak sa radšej nepýtajte.

Farby jesene 3Ale mne sa páčilo veľmi, počasie úžasné, farby jesene vhodné pre maliara a pol dňa v lese mi nalial do žíl novú krv. Hlava sa prečistila, tok myšlienok sa spomalil a už sa neviem dočkať budúceho týždňa, keď vyrazíme na vander...
 
Súvisiace odkazy
· Hľadaj v téme Na zamyslenie
· Hľadaj v článkoch od autora: Kidacka


Najčítanejší článok na tému Na zamyslenie:
Trochu z histórie trampingu

Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

Zdieľať na FB
"Dnešné deti a príroda" | Prihlásiť/Registrovať | 4 komentárov | Hľadať v diskusii
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa

Re: Dnešné deti a príroda (Hodnotenie: 1)
Od: kepo - Štvrtok, 05.11. 2009 - 07:17:42
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://osadnici.com
No, co narobime, vzdychanie nam nepomoze. Kde soudruzi asi udelali chybu? Co takto utratit celu generaciu a zacat odznova? ;-)

Re: Dnešné deti a príroda (Hodnotenie: 1)
Od: DAdy - Pondelok, 09.11. 2009 - 08:41:48
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://dady.nfo.sk
co narobime ? Nebudeme si z toho robit tazku hlavu a mat mindraky z cudzich deti. Dolezite je, aby nase vlastne deti take neboli. K tomu mame prostriedky a moznosti.

Re: Dnešné deti a príroda (Hodnotenie: 1)
Od: joko - Pondelok, 28.12. 2009 - 22:44:29
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://www.slnecnaosada.estranky.sk/
Raz sme boli na chalupe svedkami krásnej scény.V slnečné nedelné dopoludnie si to na našu lúku dofrčalo auto,z ktorého vyskákala pestrofarebná rodinka (2+2).Po krátkej porade sa dali krížom cez lúku,na jej konci sa otočili,vrátili sa k svojmu 2 miliónovému autu,rýchlo doň naskákali a odfrčali.Celé to trvalo asi 5 minút.Na to kamarát hovorí-Ten keby sa dostal do nejakej vedomostnej súťaže,tak ako koníčka určite uvedie aj "-Rád chodím s rodinou do prírody..."   Ja osobne by som bol len rád,ak by do lesov chodili len tí,ktorí vedia prečo tam sú a podľa toho sa tam aj správali.   Veď čo už  s takými,ktorím v lese aj banány smrdia.

Re: Dnešné deti a príroda (Hodnotenie: 1)
Od: Ivan z SI - Pondelok, 11.01. 2010 - 21:50:17
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu) http://stepy.estranky.sk
Ešte že nie som učiteľ ja by som asi toľko trpezlivosti nemal...Ešte, že deti mojich známych, ktoré ma obklopujú sú úplne iné...Budem sa snažiť aby boli raz aj moje také...Brat Joko pobavil si ma pripomenutím toho krásneho dńa, kedy si oná rodinka vybrala za miesto výletu naše Štepy...
obrazok
OSAdníci.com
Powered by United Nuke
obrazok
obrazok obrazok ClankyOSAdne ForumK stiahnutiuPrihlasenienapis nam