Málokto o ňom vie a väčšina návštevníkov, ktorých zlákala dovolenka na Liptove sa o ňom dozvie až na mieste z bilboardov alebo od iných turistov či miestnych obyvateľov - Havránok, zrekonštruované keltské sídlo z 1. storočia pred našim letopočtom.
Kde sa presne nachádza? Tí, ktorí ešte okolie Liptovskej Mary nepoznajú - na jednom z jej brehov, neďaleko obce Bešeňová, týči sa veža z niekdajšieho kostolíka bývalej obce Liptovská Mara. Odtiaľ vedie priamo cestička do skanzenu. Príchod je možný buď od obce Vlašky, no niekedy sa stáva, že je práve táto cesta uzavretá a to podľa všetkého kvôli opatreniam miestnej vodnej elektrárne. Z opačnej strany vedie však hlavná cesta a to z dedinky Bobrovník. Pre skutočných milovníkov turistiky a vandrovania je najvhodnejšie nájsť si ubytovanie niekde v tomto okolí, vybrať sa na Havránok „pešky" a objavovať jemne vychodené lesné a lúčne chodníčky vedúce priamo ku skanzenu.
Havránok je odkrytým keltským osídlením, ktorí na tomto územi kedysi žili. Zrekonštruované opevnenie, obytné domy s pecami určenými na výrobu keramických nádob a sôch alebo strážne veže sú jeho súčasťou. Jeho dominantov je pohanská svätyňa, ktorá je považovaná za jednu z najunikátnejších častí skanzenu. Podľa všetkého sem ľudia vstupovali s obetnými darmi v podobe jedál, nádob, náradia, kovov a iných. Obetovávali sa aj ľudia, ktorí boli považovaní pre ich spoločnosť za menejcenných, menej užitočných a to z dôvodov akými boli duševné poruchy, choroby a boli medzi nimi najmä ženy.
Miesto je známe aj tým, že sa tu razili mince, čoho dôkazom sú nájdené pozostatky mincových kotúčikov. Osídlenie bolo podľa všetkého násilne zničené a vypálené.
Pri ceste na Chočské vrchy alebo do Nízkych Tatier v letných mesiacoch určite stojí za to ísť sa pokochať kultúrou, ktorá je nám tak málo známa a premiestniť sa v našej fantázii o niekoľko tisícročí do minulosti. Hovorí sa dokonca, že zo Starého liptovského hradu, miestnymi nazývaného Starhradu, vedie podzemný tunel, ktorý končí pri skanzene, stačí ho už len objaviť ;-) .